Надання земельної ділянки

Питання: Добрий день! Я звернулась до сільської ради з проханням надати мені земельну ділянку для побудови житла. Протягом 4-ьох місяців не було жодної відповіді, поки я сама не звернулась з проханням надати її мені. Натомість мені відповіли, що відповідно до ст.118 ч. 6 Земельного Кодексу України, потрібно додати до заяви графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування ділянки. Зрозуміло, що це просто затягування часу, оскільки потім мені скажуть, що нажаль там або немає місця або ще якусь причину придумають. Як правильно скласти заяву щодо надання мені ділянки під забудову? Адже такого як "бажане місце" в мене немає, просто отримання ділянки у забудівельному кварталі. Допоможіть будь ласка. Це вже друга заява з нашої сім'ї. Моїй мамі спочатку дали ділянку, потім забрали, тепер мене "водять за носа". При всьому тому, що депутатам надали їх на кожного члена сім'ї.
Відповідь:

Згідно ст. 121 Земельного кодексу України (ЗКУ) від 25.10.2001 року (із змінами та доповненнями) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно п. 6 ст. 118 ЗКУ громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної  або  комунальної  власності для, зокрема, будівництва   і обслуговування  жилого  будинку,  господарських  будівель і споруд (присадибної  ділянки) у  межах  норм  безоплатної приватизації,  подають   клопотання   до   відповідної   сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.  У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Таким чином, порядок приватизації земельних ділянок чітко визначений законодавством, виконання вимог статті 118 ЗКУ є обов’язковим для приватизації земельної ділянки.

Отримати інформацію щодо того, які земельні ділянки вільні для приватизації в межах села, Ви можете безпосередньо в сільській раді. Відповідно до статті 9 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 р. (із змінами і доповненнями) всі громадяни України мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного  одержання, використання, поширення та зберігання  відомостей,  необхідних  їм для реалізації ними  своїх  прав,  свобод  і  законних  інтересів, що відповідно до статті 10 забезпечується обов'язком органів місцевого самоврядування   інформувати   про  свою  діяльність  та  прийняті рішення. Допомогу в підготовці необхідних графічних матеріалів для приватизації земельної ділянки Ви можете отримати в землевпорядних організаціях, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до законодавства.

Разом з тим, п. 7 ст. 118 ЗКУ передбачає, що клопотання про приватизацію земельної ділянки сільська рада розглядає у  місячний  строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Бездіяльність сільської ради, або ж немотивовану відмову у приватизації можна оскаржити в суді, або ж звернутись з відповідною скаргою до органів прокуратури.

 


Примітка: відповідь станом на 16 лютого 2011 року, підготували Наталія Белічук, Володимир Кістяник