Добросусідство (проникнення гілок дерев)

Питання: Ми живем у самому кінці провулку. Дерево сусіда росте так, що його гілки нахилені через паркан на дорогу загального користування, що заважає проїзду до нашого будинку. Тому ми зрізали вказану гілку дерева поза межами земельної ділянки власника без його згоди. Як результат, виникла неприємна суперечка. Сусід, щоб нам дошкулити, миє своє авто перед нашими воротами. Як бути в данній ситуації? Допоможіть, будь-ласка! Дякую!
Відповідь:

Ч. 1 ст. 103 Земельного кодексу України (ЗКУ) від 25.10.2001 року (із змінами та доповненнями) передбачає, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Ч. 2 цієї ж статті передбачає, що власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

Вчинення Вами дій щодо зрізання гілок дерев є правомірним, адже ст. 105 ЗКУ передбачає, що у випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право їх відрізати, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням.

Якщо Ваш сусід не дотримується правил добросусідства, рекомендуємо письмово звернутись із скаргою до міської ради для вирішення земельного спору. Можливо, у Вашій ситуації сусід порушує також і правила благоустрою, якщо такі затверджені на місцевому рівні Відповідно до п. 3 ст. 158 ЗКУ органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо, зокрема, додержання громадянами правил добросусідства. Відповідно до п. 5 ст. 158 ЗКУ у разі незгоди власників  землі  або  землекористувачів  з рішенням органів місцевого самоврядування, спір вирішується судом.

 

Примітка: відповідь станом на 24 липня 2011 року, підготував Володимир Кістяник.