Добросусідство

Питання: Біля моєї межі, на відстані менше 1 метра, ростуть сусідські дерева, які створюють загрозу руйнування мого житлового будинку та затінюють мою земельну ділянку. Я звернулась в міську раду до інспектора з благоустрою, а він не знає, що в даному випадку робити. Обидві земельні ділянки не приватизовані. Сусід дерева не зрізує і не дає дозволу на зрізування мені. Підкажіть, будь-ласка, що робити в даній ситуації.
Відповідь:

Відповідно до ст. 103 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року (ЗКУ) власники та  землекористувачі  земельних  ділянок  повинні обирати  такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення,  при яких  власникам,  землекористувачам сусідніх   земельних   ділянок  завдається  найменше  незручностей (затінення,  задимлення,  неприємні  запахи,  шумове забруднення тощо). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

Ст. 105 ЗКУ передбачає, що у випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням. Однак, це положення стосується саме випадків, коли корені або гілки дерева проникли із сусідньої ділянки і створюють перешкоди для землекористувача в користуванні своєю земельною ділянкою.

Оскільки Ви вказуєте, що ділянки не приватизовані, вони залишаються у власності територіальної громади, і повноваження щодо вирішення питань, які стосуються користування цими земельними ділянками, належать міській раді. Якщо Ваш сусід не дотримується правил добросусідства, рекомендуємо письмово звернутись із скаргою до міської ради для вирішення земельного спору. Відповідно до п. 3 ст. 158 ЗКУ органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо, зокрема, додержання громадянами правил добросусідства. Відповідно до п. 5 ст. 158 ЗКУ у разі незгоди власників  землі  або  землекористувачів  з рішенням органів місцевого самоврядування, спір вирішується судом.

 

Примітка: відповідь станом на 19 травня 2011 року, підготували Володимир Кістяник, Наталія Белічук.