Документи на спадкове майно

Питання: Доброго дня. У моєї бабусі в селі є будинок і невелика ділянка (не пам’ятаю скільки сот) біля нього. Вона хоче передати мені його у спадок, але це все не приватизоване. Скажіть, будь-ласка, як нам ліпше зробити: приватизувати спочатку на бабусю і скласти заповіт, чи просто скласти заповіт, а після смерті (надіюся це буде ще не скоро) приватизувати на себе. Гарно дякую.
Відповідь:

Відповідно до п. 159 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 №20/5 (далі – Інструкція), при посвідченні заповіту від заповідача не вимагається подання  доказів,  які  підтверджують  його  право  на  майно,  що заповідається. Тобто, для складання і посвідчення заповіту на нерухоме майно (будинок та земельну ділянку) від Вашої бабці не вимагатимуть наявності документів, які підтверджують її право власності.

Разом з тим, відповідно до п. 216 Інструкції, видача свідоцтва про право на  спадщину на  майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після  подання правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо до складу спадкового майна входить  нерухоме  майно,  що підлягає реєстрації  (за  винятком  земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлювального документа,  витяг з  Реєстру прав власності.

Таким чином, якщо на момент смерті бабусі у неї будуть правовстановлювальні документи на будинок та земельну ділянку (майно буде приватизоване), то оформити своє право на спадщину на підставі заповіту Ви зможете в нотаріальній конторі. На підставі свідоцтва про право на спадщину здійснюється переоформлення документів на право власності на успадковане майно на Ваше ім’я як спадкоємця.

У випадку, якщо на момент смерті бабусі у неї не буде документів, які засвідчують її право власності на будинок та на земельну ділянку, визнавати її право власності на це майно доведеться у судовому порядку. Відповідно до статті 393 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. У суді слід буде доводити на підставі існуючих доказів, що право власності на земельну ділянку та на будинок бабця дійсно набула за життя на законних підставах, і спадкоємець має право отримати це нерухоме майно у спадщину.

Отже, Вам вирішувати, як поступити у Вашій ситуації, з огляду на вищевказане. Разом з тим, рекомендуємо поступити відповідально і заздалегідь потурбуватись про наявність усіх правовстановлюючих документів на нерухоме майно (будинок та земельну ділянку) до смерті власника (бабусі), щоб згодом не ускладнювати собі порядок отримання цього майна у спадщину.

 

Примітка: відповідь станом на 17 жовтня 2011 року, підготувала  Наталія Белічук.