Рішення суду першої інстанції (адміністративна справа про визнання незаконними та скасування рішень сільської ради)

Справа 2-а-148/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И


21 серпня 2010 року Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:   

головуючого судді Стрільця Я.С.,

при секретарі Кулька О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Заставна справу за позовом ОСОБА_1 до Кадубівецької сільської ради, треті особи на стороні відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, прокуратура Заставнівського району Чернівецької області, відділ земельних ресурсів Заставнівської районної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування рішень сільської ради,

В С Т А Н О В И В :


В квітні 2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кадубовецької сільської ради та третіх осіб з позовом про визнання незаконними та скасування рішень сільської ради.

Посилався на те, що на підставі договору дарування від 10.08.2006 року йому належить на праві спільної часткової власності 48/1000 частки нежитлової будівлі автогараж (бокс НОМЕР_1) за номером 1ф, що знаходиться на вул.Українській в с.Кадубівці, Заставнівського району Чернівецької області.

В жовтні 2009 року він звернувся до Кадубовецької сільської ради із заявою, в якій просив надати йому дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,10 га в оренду терміном на 49 років для обслуговування належного йому гаражу (боксу НОМЕР_1). Рішенням 22 сесії 5 скликання №22/2-16 від 22.10.2009 року Кадубовецької сільської ради йому було відмовлено у задоволенні заяви, оскільки земельна ділянка була надана єдиним масивом для обслуговування гаражів третім особам для загального користування. Цього ж дня рішенням №22/2-15 22 сесія 5 скликання Кадубовецької сільської ради було вирішено надати дозвіл громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку площею 0,42 га єдиним масивом для обслуговування боксів гаражів за НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_11, НОМЕР_12 по АДРЕСА_1 в довгострокову оренду терміном на 49 років.

Прокурором Заставнівського району на вказані рішення було внесено протести №119 та №120 від 28.01.2010 року, якими вимагалося дані рішення скасувати як незаконні. Однак рішеннями сесії від 19.02.2010 року протести відхилено.

Вважає, що Кадубовецькою сільською радою був порушений порядок надання земельних ділянок в оренду, що слугувало прийняттю незаконних рішень.

Крім того, представник позивача в судовому засіданні доповнила позовні вимоги вказавши, що на підставі оскаржуваного рішення № 22/2-15 від 22.10.2009 року треті особи виготовили технічну документацію проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування гаражних боксів. Даний проект погоджений із відповідними інстанціями та переданий на розгляд та затвердження до Кадубовецької сільської ради із заявою про його затвердження та надання земельної ділянки в оренду. Рішенням № 26/14-3 від 19 травня 2010 року 26 сесії 5 скликання Кадубовецької сільської ради було затверджено проект відведення земельної ділянки площею 0,4091 га для обслуговування гаражних боксів НОМЕР_2,НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_10, НОМЕР_9, НОМЕР_11, НОМЕР_12 по АДРЕСА_1 з подальшою передачею в довгострокову оренду терміном на 49 років третім особам. Зазначила, що рішення прийнято незаконно, оскільки приймалося під час існування спору та розгляду його в суді стосовно даної земельної ділянки. Також, сама технічна документація складена із порушеннями порядку її оформлення, а саме: в протоколі встановлення і погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі відсутні підписи всіх власників гаражів, в тому числі і її довірителя; даний протокол складався без участі третіх осіб по справі; акт перенесення меж земельної ділянки в натурі зовсім не підписаний та не датований; план земельної ділянки не відповідає фактичному розміщенню гаражів та їх розмірів.

Ні підставі вказаного вважає, що рішення Кадубовецької сільської ради № 22/2-15 та № 22/2-16 від 22 жовтня 2009 року та рішення № 26/14-3 від 19 травня 2010 року є незаконними та просить їх скасувати.

В судовому засіданні представник відповідача Кадубовецький сільський голова позов визнав частково та вказав, що з приводу передачі в оренду спірної земельної ділянки давно точиться спір, однак згоди сторони між собою не можуть дійти. Вказав, що рішенням від 22 жовтня 2009 року за №22/2-15 дійсно порушено право ОСОБА_1 як співвласника 48/1000 частки майнового комплексу автогаражів (боксів). Що стосується рішення №22/2-16 від 22 жовтня 2009 року, то воно є законним, оскільки позивач не може претендувати на передачу йому в оренду такого великого розміру частини земельної ділянки, що не відповідає пропорційно його частці в майні. Відносно оспорюваного рішення №26/14-3 від 19 травня 2010 року, то зазначив, що воно дійсно приймалося на сесії сільської ради в той час як було відомо, що даний спір переданий на розгляд в суд.

Представник третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 в судовому засіданні адміністративний позов не визнала та надала заперечення в яких вказала, що вона та її довірителі вважають позов необґрунтованим, безпідставним і таким, що не відповідає матеріалам та обставинам справи з наступних підстав.

Позивач безпідставно та необґрунтовано зазначив, що Кадубовецькою сільською радою при прийнятті рішення №22/2-15 від 22.10.2009 року порушено порядок надання земельної ділянки в оренду, оскільки приймаючи дане рішення сільська рада діяла в межах своїх повноважень відповідно до порядку передачі земельних ділянок в оренду, передбаченого земельним законодавством. Твердження позивача про те, що сільська рада ухваливши спірне рішення вже передала земельну ділянку в оренду і зобовязала укласти договори оренди без виготовлення технічної документації, її погодження, не відповідає дійсності і змісту рішення. Оскільки з тексту самого рішення видно, що дано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,42 га єдиним масивом для обслуговування належних гаражів, розроблений проект подати для розгляду та затвердження і лише після цього заключити договір оренди. Таким чином, рішенням №22/2-15 від 22.10.2009 року передбачено вчинення дій в передбаченому законом порядку. На підставі договору між ними та відповідною проектною організацією розроблено проект відведення земельної ділянки фактичною площею 0,4091 га, який погоджений усіма відповідними органами та пройшов державну землевпорядну експертизу.

Твердження позивача, що сільська рада позбавила його можливості на отримання земельної ділянки в оренду для обслуговування гаража не відповідає дійсності, оскільки як видно з кадастрового плану земельної ділянки, розмір, що передається її довірителям в оренду становить 0,4091 га та не охоплює земельну ділянку під гаражем позивача та прилеглу до його гаража територію, а тому він може в будь-який момент звернутися до сільської ради для отримання цієї ділянки. Навпаки, він прагнув отримати земельну ділянку, яка в кілька разів перевищувала б за площею земельні ділянки інших власників гаражів, що потягнуло б порушення їх прав. Заява ОСОБА_1 розглядалася вже після того, як було прийнято рішення №22/2-15 від 22.10.2009 року, яким група власників гаражів з 12 осіб першими реалізувала своє право на отримання земельної ділянки в оренду для обслуговування гаражів, а тому рішенням сільської ради №22/2-16 від 22.10.2009 року правомірно відмовлено. Щодо питання можливості надання земельних ділянок окремо кожному власнику гаража пропорційно неодноразово розглядалось державними органами і встановлено, що пропорційний розподіл земельної ділянки (масиву) та встановлення меж земельних ділянок в натурі кожному власнику є неможливим, оскільки будівля має форму букви «Г». Саме тому, передача земельної ділянки єдиним масивом був єдиним шансом реалізувати свої права на оренду земельної ділянки. Зазначила, що її довірителі неодноразово зверталися до позивача з проханням звернутися зі спільною заявою про передачу земельної ділянки в оренду, однак він відмовився. Частка позивача ОСОБА_1 в нерухомому майні становить 48/1000, тому пропорційна частка до земельної ділянки приблизно становить до 0,02 га. Саме тому, вимога до сільської ради про надання йому 0,10 га в оренду є безпідставною.

Зазначення позивачем, що в подальшому співвласники гаражних боксів після отримання ними документів на землю чинитимуть йому перешкоди в користуванні належним йому гаражем є припущеннями, що жодним чином не підтверджені. Також, позивачем не враховано той факт, що він в майбутньому міг би вимагати надання земельного сервітуту від володільців земельної ділянки.

Що ж до рішення №26/14-3 від 19 травня 2010 року, то представник зазначила, що воно прийнято у відповідності з нормами закону і стало наслідком виконання попереднього рішення про надання дозволу складання проекту відведення земельної ділянки. Сама ж технічна документація виготовлена у відповідності з передбаченими нормами, погоджена всіма інстанціями і не містить суперечностей. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду затверджений на сесії сільської ради 19 травня 2010 року з подальшою передачею в довгострокову оренду терміном на 49 років. Земельна ділянка розміром 0,4091 га вилучена із землекористування земель запасу Кадубовецької сільської ради.

На підставі викладеного просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

Представник відділу земельних ресурсів Заставнівської районної державної адміністрації в судовому засіданні позов визнав та пояснив, що оскаржувані рішення № 22/2-15 та № 22/2-16 від 22 жовтня 2009 року дійсно прийнятті з порушенням норм земельного законодавства та вважає їх незаконними, оскільки ними порушено права всього кола співвласників цілісного майнового комплексу гаражних боксів щодо передачі їм в оренду земельної ділянки. Щодо рішення № 26/14-3 від 19 травня 2010 року, то вважає його також незаконним та прийнятим з порушеннями, оскільки дійсно 05 березня 2010 року відділом держкомзему у Заставнівському районі Чернівецької області на виконання вимог ст.123 ЗК України дано висновок №82 про погодження проекту із землеустрою та відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років, однак листом №106 від 15 березня 2010 року вони відкликали даний висновок про, що повідомили землевпорядну організацію, яка займалася розробкою проекту відведення земельної ділянки. Незважаючи на це, даний проект став предметом розгляду на сесії Кадубовецької сільської ради та як наслідок було прийнято оспорюване рішення.

Прокурор в судовому засіданні позов визнав та пояснив, що питання надання земельних ділянок кожному власнику гаража пропорційно неодноразово розглядалося різними організаціями, зокрема і прокуратурою вносилися протести на рішення Кадубовецької сільської ради. Прокуратурою Заставнівського району проведено перевірку із залученням держземінспектора, в ході якої встановлено, що пропорційний розподіл земельної ділянки (масиву) та встановлення меж земельних ділянок в натурі кожному власнику є неможливим, оскільки будівля має форму букви «Г». Таким чином, єдиним виходом було передача земельної ділянки в оренду єдиним масивом всім співвласникам цілісного майнового комплексу гаражів. Однак рішення № 22/2-15 та № 22/2-16 від 22 жовтня 2009 року дійсно прийнятті з порушенням земельного законодавства, оскільки порушують права позивача на аналогічну оренду земельної ділянки. Рішення № 26/14-3 від 19 травня 2010 року, вважає також незаконним, бо воно прийнято в той час як спір відносно законності рішень на підставі яких виготовлено проект відведення земельної ділянки перебував на розгляді в суді.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, представника відділу земельних ресурсів Заставнівської районної державної адміністрації, прокурора, покази свідків, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.  

Відповідно до вимог ч.1 ст.24, ч.3 ст.41, ч.2 ст.55 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися обєктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.  

Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

У відповідності до п.10 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою ст. 134 ЗК Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 ЗК Кодексу.  

Редакція ст.123 ЗК України, що діяла на момент прийняття рішень № 22/2-15 та № 22/2-16 від 22 жовтня 2009 року передбачала, що, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської ради і додає матеріали передбачені ст.151 ЗК України.  

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 згідно договору дарування від 10 серпня 2006 року є власником 48/1000 частки нежитлової будівлі, автогаража, за номером АДРЕСА_1. На зазначеній земельній ділянці знаходиться автогараж, цегляний, загальною площею 648,70 кв.м. В жовтні 2009 року він звернувся до Кадубовецької сільської ради Заставнівського району із заявою про надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,10 га терміном на 49 років для обслуговування гаражу (боксу НОМЕР_1). Рішенням 22 сесії 5 скликання №22/2-16 від 22 жовтня 2009 року Кадубовецької сільської ради йому було відмовлено у задоволенні заяви, оскільки земельна ділянка для обслуговування гаражів надана єдиним масивом для загального користування.  

Треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13, які є співвласниками, звернулися також до Кадубовецької сільської ради із заявами про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування гаражів (боксів), що розташовані в єдиному цілісному майновому комплексі.

Як вбачається з матеріалів справи, цього ж дня, тобто 22 жовтня 2009 року, було прийнято інше оспорюване рішення №22/2-15, яким дано дозвіл іншим співвласникам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13, згідно поданих заяв, на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку площею 0,42 га, єдиним масивом, для обслуговування боксів гаражів за НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_10, НОМЕР_9, НОМЕР_11, НОМЕР_12 по АДРЕСА_1, в довгострокову оренду терміном на 49 років.

Що стосується, рішення Кадубовецької сільської ради за №22/2-15 від 22 жовтня 2009 року, то суд, вважає, що вказане рішення прийнято незаконно та з порушенням прав позивача. З показів прокурора та представника відділу земельних ресурсів Заставнівської районної державної адміністрації вбачається, що вказана земельна ділянка неодноразово була предметом розгляду на сесії сільської ради щодо передачі її в оренду. Однак через складність форми будівлі неможливо було встановити кожному співвласнику частки гаражів конкретної земельної ділянки в натурі. Це зумовлено ще й розташуванням заїзду до гаражів. Даний факт підтверджений на місці відповідними спеціалістами та визнаний в судовому засідання особами, які брали участь в справі. Таким чином, єдиним можливим варіантом реалізації свого права на оренду земельної ділянки власниками гаражів залишилася передача її єдиним масивом. Депутатський корпус, який був присутній 22 жовтня 2009 року затверджуючи порядок денний знав, що існують заяви від 12 співвласників гаражів (боксів) та позивача ОСОБА_15, знав про існуючу проблему відведення спірної земельної ділянки в оренду, однак проігнорував факт порушення права останнього на передачу йому також в оренду земельної ділянки для реалізації його права власності на 48/1000 частки гаражу. Крім того, в судовому засіданні ні голова Кадубовецької сільської ради, ні свідки, які є депутатами сільської ради, не змогли дати чіткої відповіді на запитання чи були заяви (клопотання) від всіх співвласників гаражів (боксів), що в свою чергу є порушенням процедури передбаченої ст. 123 ЗК України. Судом також встановлено, що ОСОБА_13 не оформив у встановленому законом порядку право власності на гараж, а тому сільська рада не могла включати його в список осіб, що мають право на оренду земельної ділянки.  

Відносно рішення 22 сесії 5 скликання №22/2-16 від 22 жовтня 2009 року Кадубовецької сільської ради, то суд, вважає, його прийнятим у відповідності до діючих норм законодавства. Зокрема п.18 пп.ґ Постанови Пленуму ВСУ від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», в разі переходу права власності на будівлі та споруди до кількох осіб право на земельну ділянку визначалось пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди. Отже, виходячи із частки позивача 48/1000, пропорційна частка земельної ділянки, на яку він може претендувати виходячи із загальної орієнтовної площі спірної земельної ділянки 0,42 га, становить орієнтовно до 0,02 га. У звязку із цим в цій частині вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а тому задоволенню не підлягають. Відмова сільської ради у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в розмірі 0,10 га не є перешкодою для повторного звернення, але з вимогою про передачу земельної ділянки в межах площі передбаченої законом.

В судовому засіданні також встановлено, що на виконання рішення за №22/2-15 від 22 жовтня 2009 року проектною організацією ПП «Терра Буковина» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування гаражних боксів по АДРЕСА_1. В свою чергу даний проект погоджено з відповідними установами, які регламентовані ч.6 ст.123 ЗК України. Серед дозвільних документів міститься висновок відділу держкомзему у Заставнівському районі Чернівецької області за №82 від 5 березня 2010 року. Однак, проектною організацією не було взято до уваги той факт, що вищевказана установа листом №106 від 15 березня 2010 року відкликала свій висновок у звязку із тим, що при розробці проекту не передбачено вільного підїзду та доступу до гаражів, що знаходяться у власності ОСОБА_1 та ОСОБА_16 Як вбачається із вихідного номеру №80 проект надісланий замовникам 18 березня 2010 року. 19 травня 2010 року Кадубовецькою сільською радою на 26 сесії 5 скликання прийнято рішення №26/14-3, яким затверджено проект відведення земельної ділянки з подальшою передачею в довгострокову оренду терміном на 49 років загальною площею 0,4091 га для обслуговування гаражних боксів. Дане рішення було прийнято незважаючи на те, що спір відносно вказаної земельної ділянки перебуває на розгляді в суді, про що достовірно знав сільський голова, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи. Саме тому, вказане рішення прийнято з порушенням чинного законодавства і як наслідок є незаконним.

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.24, ч.3 ст.41, ч.2 ст.55 Конституції України, п.10 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.123, 124 ЗК України, ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 158-163, 167 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :


Позов задовольнити частково.

Визнати незаконними та скасувати рішення 22 сесії 5 скликання №22/2-15 від 22 жовтня 2009 року та рішення №26/14-3 від 19 травня 2010 року 26 сесії 5 скликання Кадубовецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області.  

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга подається до Львівського адміністративного апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

 

Суддя Я.С. Стрілець

 


Примітка: Синтаксис та пунктуацію рішення збережено. З метою дотримання конфіденційності інформація щодо сторін по справі не розголошується.